top of page
  • julitamarzec

Aranżacja małej kuchni

Zaktualizowano: 24 paź 2023

Aranżacja małej kuchni to jedno z największych wyzwań, przed jakim stoi wiele osób. Wiele z nas marzy o pięknej i funkcjonalnej kuchni, ale czasem brakuje nam miejsca, aby zrealizować swoje marzenia. Niezależnie jednak od rozmiaru naszej kuchni, istnieją sposoby, aby ją pięknie i praktycznie urządzić. W tym artykule przedstawimy kilka porad dotyczących aranżacji małej kuchni, które pomogą Ci stworzyć piękną i funkcjonalną przestrzeń.

Idealne dodatki do kuchni

Zdecyduj się na jasne kolory

Jasne kolory to idealne rozwiązanie dla małych pomieszczeń. Jasne odcienie optycznie powiększają przestrzeń, dodają jej światła i powietrza. Dlatego warto postawić na jasne meble i ściany w kuchni, aby optycznie powiększyć jej rozmiary.


Zaprojektuj dobrze oświetlenie

Oświetlenie jest niezwykle ważne w kuchni. Odpowiednio zaprojektowane oświetlenie może zwiększyć funkcjonalność i estetykę pomieszczenia. W małych kuchniach najlepiej zdecydować się na kilka punktów świetlnych, w tym jedno centralne źródło światła oraz kilka punktów oświetlenia bezpośrednio nad blatem kuchennym.


Wykorzystaj każdą wolną przestrzeń

W małych kuchniach każdy centymetr przestrzeni jest na wagę złota. Dlatego warto wykorzystać każdy wolny kawałek ściany, aby stworzyć dodatkowe miejsce do przechowywania. Można postawić na półki wiszące, haczyki, kosze na ścianie lub drabinki, aby powiesić garnki i patelnie.

Minimalistyczna kuchnia

Wybierz meble wielofunkcyjne

W małych kuchniach warto postawić na meble wielofunkcyjne. Na rynku można znaleźć wiele interesujących rozwiązań, które pozwolą zaoszczędzić miejsce w kuchni. Przykładem mogą być stoły rozkładane, które pozwolą na jednoczesne spożywanie posiłków oraz oszczędzają miejsce w kuchni.


Zorganizuj przestrzeń roboczą

W małych kuchniach niezwykle ważne jest, aby przestrzeń robocza była zorganizowana i funkcjonalna. Dlatego warto zaprojektować blaty kuchenne w taki sposób, aby zapewnić wystarczającą ilość miejsca do pracy. Warto też zainwestować w dodatkowe kosze i pojemniki, aby utrzymać porządek na blacie.


Postaw na minimalistyczny styl

Minimalizm to styl, który świetnie sprawdzi się w małych kuchniach. Styl ten charakteryzuje się prostymi formami, jasnymi kolorami i brakiem zbędnych ozdób. Dzięki temu pomieszczenie wydaje się większe i bardziej przestronne. Minimalizm w kuchni można osiągnąć poprzez ograniczenie liczby dekoracji, wybór prostych form mebli oraz stonowaną kolorystykę.


Zainwestuj w sprzęt AGD o mniejszych wymiarach

W małych kuchniach warto zainwestować w sprzęt AGD o mniejszych wymiarach. Na rynku można znaleźć wiele urządzeń, które są specjalnie przeznaczone do mniejszych kuchni. Przykładem mogą być zmywarki o szerokości 45 cm, a także lodówki o mniejszych wymiarach.


Postaw na wysokie meble

Wysokie meble to idealne rozwiązanie dla małych kuchni. Dzięki nim można wykorzystać przestrzeń do sufitu, co zwiększy ilość miejsca do przechowywania. Warto postawić na meble kuchenne z półkami na górze, aby umieścić tam rzadziej używane sprzęty i akcesoria kuchenne.


Zainstaluj okno

Okno to nie tylko źródło naturalnego światła, ale także sposób na powiększenie przestrzeni w kuchni. Dlatego warto zainstalować okno w małej kuchni, aby optycznie powiększyć pomieszczenie i zapewnić odpowiednią wentylację.

Drewniane blaty

Postaw na praktyczne dodatki

W małych kuchniach warto postawić na praktyczne dodatki, które pomogą zaoszczędzić miejsce i zwiększyć funkcjonalność pomieszczenia. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów:

  • Uchwyty na noże - to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą oszczędzić miejsce w szufladach. Uchwyty można zamontować na ścianie, dzięki czemu noże zawsze będą w zasięgu ręki.

  • Kosze na odpady - w małych kuchniach każdy centymetr przestrzeni się liczy, dlatego warto zainwestować w kosze na odpady, które można zamontować na drzwiach szafki.

  • Systemy dozujące na płyny do mycia naczyń - to rozwiązanie, które pozwoli zaoszczędzić miejsce na blacie kuchennym. Dzięki specjalnym pojemnikom na płyny do mycia naczyń, nie trzeba będzie trzymać ich na blacie.

  • Stojaki na przyprawy - to praktyczny dodatek, który pozwoli zaoszczędzić miejsce w szufladach i na blacie. Stojaki na przyprawy można zamontować na ścianie lub wewnątrz szafek kuchennych.

  • Wieszaki na ręczniki - to kolejny praktyczny dodatek, który można zamontować na ścianie. Dzięki wieszakom na ręczniki, nie trzeba będzie trzymać ich na blacie czy na krześle.

  • Pojemniki na żywność - w małych kuchniach warto zainwestować w pojemniki na żywność, które pozwolą zaoszczędzić miejsce w szafkach i na półkach. Można wybierać spośród wielu różnych rozmiarów i kształtów, dzięki czemu dopasujemy je do naszych potrzeb.

Podsumowanie

Aranżacja małej kuchni to nie lada wyzwanie, ale z naszymi poradami na pewno uda Ci się stworzyć piękną i funkcjonalną przestrzeń. Postaw na jasne kolory, dobrze zaprojektowane oświetlenie oraz meble wielofunkcyjne. Wykorzystaj każdą wolną przestrzeń, zorganizuj przestrzeń roboczą i postaw na minimalistyczny styl. Zainwestuj w sprzęt AGD o mniejszych wymiarach, postaw na wysokie meble i zainstaluj okno. Nie zapomnij także o praktycznych dodatkach, które pomogą Ci zaoszczędzić miejsce i zwiększyć funkcjonalność kuchni.

1 wyświetlenie0 komentarzy

Commentaires


Les commentaires ont été désactivés.
bottom of page